Nie reagujesz, akceptujesz

NIE REAGUJESZ…. Tym razem kierujący TIR-em

Dzięki spostrzegawczości postronnej osoby, zatrzymany został kierujący ciężarową Skanią, który będąc nietrzeźwy, usiłował odebrać towar z huty i udać się z nim „w trasę”. Miał przed sobą prawie 250 km drogi.

Dyżurny świętochłowickiej komendy został powiadomiony przez służbę ochrony miejscowej huty, że przybyły po odbiór towaru kierowca jest najprawdopodobniej nietrzeźwy. Sytuacja była groźna, gdyż kierował on ciężarową Scanią z naczepą (zestaw typu TIR).

 
Natychmiast został na miejsce skierowany patrol ruchu drogowego. Badanie stanu trzeźwości kierującego wykazało, że jest on nietrzeźwy (0,30 mg/l).
 
Jak się okazało, 58-letni kierowca, mieszkaniec Opatowa (woj. świętokrzyskie), miał załadować towar i udać się w stronę powrotną. Miał przed sobą trasę o długości niespełna 250 km.
 
Sygnał od postronnej osoby, to dowód na to, że społeczna kampania NIE REAGUJESZ - AKCEPTUJESZ przynosi kolejne efekty.
 
Na marginesie sprawy warto dodać, że wspomniany nietrzeźwy kierowca posiadał prawie wszystkie kategorie prawa jazdy, a autem jeździł od 1971 r. a więc ponad 40 lat. Komentarz chyba zbyteczny.
 
Obecnie oczekuje na dalsze decyzje prokuratora i sądu.
 
Przypominamy, że kierowanie jakimkolwiek pojazdem będąc w stanie nietrzeźwości jest przestępstwem, za które kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 2 lub do roku, dla osób poruszających się na rowerze. Ponadto wiąże się ono z utratą prawa jazdy i holowaniem pojazdu na koszt właściciela (jeśli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób). Ponadto wobec takiego kierującego sąd orzeka zakaz prowadzenia pojazdów oraz może podać wyrok do publicznej wiadomości.