Aktualności

Pracownice banku uratowały oszczędności 82-latki

Data publikacji 16.11.2020

O wyjątkowym szczęściu w piątek 13. może mówić 82-letnia kobieta. Tylko dzięki czujności pracownic banku, świętochłowiczanka nie padła ofiarą oszustwa metodą „na policjanta”. Kobiety, podejrzewając, że seniorka może stracić oszczędności życia, natychmiast powiadomiły Policję. Dziękujemy pracownicom banku za wnikliwość i błyskawiczną współpracę z policjantami. Przypominamy że policjanci nigdy nie proszą o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwonią z takim żądaniem!

Sprawcy oszustw żerujący na łatwowierności osób starszych nie mają skrupułów. Podszywają się pod zawody cieszące się zaufaniem publicznym, w tym również za policjantów. Pomimo licznych apeli ze strony Policji, oszuści nie dają o sobie zapomnieć. Tym razem ich ofiarą mogła paść 82-letnia świętochłowiczanka. W miniony piątek na interwencję do jednego z banków na terenie miasta pojechali policjanci z „patrolówki”. Na miejscu ustalili, że do placówki bankowej przyszła starsza kobieta, która chciała wypłacić znaczną ilość gotówki. Pracownice banku, widząc zdenerwowanie klientki, wzmogły czujność. Gdy tylko seniorka powiedziała, że pieniądze zamierza przekazać funkcjonariuszowi policji, pracownice banku nie miały wątpliwości, że kobieta mogła paść ofiarą oszustwa metodą „na policjanta”. Natychmiast powiadomiły świętochłowicką policję.

Z ustaleń mundurowych wynika, że kwota, jaką chciał wyłudzić fałszywy policjant, to kilkanaście tysięcy złotych. Mężczyzna zadzwonił do 82-latki i poinformował, że dzwoni w sprawie jej pieniędzy zdeponowanych w banku, które są zagrożone. Aby ich nie stracić, seniorka miała je natychmiast wypłacić i przekazać Policji. Aby wzbudzić jeszcze bardziej zaufanie 82-latki, po rozmowie z mężczyzną, zadzwoniła do niej kobieta podająca się za prokuratorkę. Ta z kolei podała dalsze instrukcje, co do przekazania gotówki. Nieświadoma podstępu seniorka, natychmiast poszła do oddziału banku. Jednak dzięki czujności pracownic banku, plan przestępców spalił na panewce. Ich postawa zasługuje na szczególne wyrazy uznania. Jest to jednocześnie doskonały przykład tego, że wieloletnia współpraca banków i Policji jest nieodzownym elementem w zwalczaniu przestępczości.

Apelujemy o czujność!

Ostrzegamy seniorów oraz ich najbliższych, aby nie dali się oszukać. Prosimy o rozmowy z bliskimi na temat tego, jak działają oszuści, aby ustrzec ich przed utratą dorobku całego życia.