Aktualności

Z promilami na rowerze. Mundurowi apelują o rozwagę!

Data publikacji 23.11.2020

W ręce świętochłowickich mundurowych wpadł nietrzeźwy rowerzysta. Świętochłowiczanin miał w organizmie blisko promil alkoholu. Drogówka apeluje o rozwagę i przypomina o zagrożeniach związanych z jazdą na rowerze po spożyciu alkoholu. Rowerzyści poruszający się ulicami muszą pamiętać, że są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i nic nie zwalnia ich z przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym.

W ręce świętochłowickich mundurowych wpadł nietrzeźwy rowerzysta. Świętochłowiczanin miał w organizmie blisko promil alkoholu. Drogówka apeluje o rozwagę i przypomina o zagrożeniach związanych z jazdą na rowerze po spożyciu alkoholu. Rowerzyści poruszający się ulicami muszą pamiętać, że są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego i nic nie zwalnia ich z przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym. Jednoślad jako środek transportu lub rekreacji sprawdza się znakomicie. Jednak rowerzyści poruszający się ulicami naszego miasta muszą pamiętać, że są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu drogowego. Nic nie zwalnia ich z przestrzegania przepisów prawa o ruchu drogowym. Stróże prawa przypominają o zagrożeniach związanych z jazdą na rowerze po spożyciu alkoholu i apelują o rozwagę. Nietrzeźwy rowerzysta stanowi szczególne zagrożenie na drodze, nie tylko dla samego siebie. Rower to nie tylko beztroska przyjemność. Rowerzystów nie chronią poduszki powietrzne ani karoseria samochodu. W sposób szczególny należy obserwować otoczenie. W konfrontacji z poruszającymi się prawidłowo uczestnikami ruchu drogowego cyklista może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. W konfrontacji z samochodem rzadko kiedy ma szanse na wyjście z tego bez szwanku.

Pomimo wielu apeli nadal odnotowujemy przypadki nietrzeźwych kierujących, którzy ryzykują nie tylko swoje życie, ale również innych uczestników ruchu drogowego. W miniony piątek, policjanci ze świętochłowickiej drogówki na ulicy Śląskiej zatrzymali do kontroli 33-letniego rowerzystę. Mieszkaniec Świętochłowic kierował jednoślad, mając w organizmie blisko promil alkoholu. Za popełnione wykroczenie na mężczyznę nałożono mandat karny w wysokości 500 zł, który przyjął.

Policjanci przypominają!

W myśl obowiązujących przepisów rowerzyście, który znajduje się w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2 do 0,5 promila alkoholu), grozi kara aresztu do 14 dni albo grzywna. W przypadku jazdy w stanie nietrzeźwości (0,5 promila alkoholu i więcej) grozi kara aresztu albo grzywna. Sąd może również orzeczenia wobec sprawcy zakaz prowadzenia pojazdów innych niż mechaniczne od 6 miesięcy do nawet 3 lat.