Aktualności

Zmienne warunki atmosferyczne – policjanci apelują o ostrożną jazdę

Data publikacji 27.11.2020

Jesienna aura nie ułatwia poruszania się po drogach. Często zmieniające się warunki atmosferyczne są niebezpieczne zarówno dla kierujących, jak i dla pieszych. Szybko zapadający zmrok powoduje, że niechronieni uczestnicy ruchu drogowego stają się mniej widoczni na drodze i przez to bardziej narażeni na wypadki. Mundurowi apelują do kierowców o zachowanie rozwagi oraz szczególnej ostrożności głównie w rejonie przejść dla pieszych. Apelują także do pieszych o noszenie elementów odblaskowych.

Za oknami jest coraz zimniej, dzień jest krótszy, a warunki na drodze robią się bardziej zmienne. Na warunki atmosferyczne nie mamy niestety żadnego wpływu, ale poprzez przestrzeganie zasad ruchu drogowego, technik kierowania pojazdami, odpowiedzialne zachowanie, a także odpowiednie wyposażenie naszego pojazdu możemy zwiększyć swoje bezpieczeństwo i innych uczestników ruchu drogowego. Bez wątpienia jesień to trudny okres dla użytkowników dróg, bowiem wzrasta ryzyko zaistnienia wypadków drogowych, zwłaszcza z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dlatego policjanci z miejscowej drogówki apelują do kierowców o zachowanie rozwagi i szczególnej ostrożności głównie w rejonie przejść dla pieszych. Należy przypomnieć, że kierujący pojazdem zbliżając się do pasów, obowiązany jest zachować szczególną ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie.

Drogówka apeluje także do pieszych o noszenie „odblasków”, bowiem stróże prawa często spotykają się z sytuacjami, kiedy niechronieni uczestnicy ruchu drogowego nie posiadają żadnych elementów odblaskowych. Osoby te są wówczas słabo widoczne dla kierowców, którzy dostrzegając ich w ostatniej chwili, nie są w stanie właściwie i odpowiednio wcześnie zareagować. W takich przypadkach często dochodzi do tragedii. Osoba ubrana w odzież o stonowanych ciemnych kolorach bez elementów odblaskowych jest widoczna z odległości zaledwie około 40 metrów. Natomiast pieszego mającego odblaski można dostrzec nawet z odległości około 150 metrów. W sytuacji, gdy pędzący kierowca ma sekundy na reakcję, w momencie pojawienia się na jego drodze przeszkody, te metry mają kolosalne znaczenie. Apelujemy o stosowanie elementów odblaskowych na odzieży, bo dzięki nim piesi stają się bardziej widoczni i tym samym bardziej bezpieczni. Jednocześnie należy pamiętać o tym, że to tylko jeden z czynników mogących mieć wpływ na bezpieczeństwo. Policjanci przypominają pieszym, że przez jezdnię należy przechodzić wyłącznie w miejscu do tego przeznaczonym, stosować się do sygnalizacji świetlnej, a jeżeli jej nie ma, to uważnie rozejrzeć się, czy możemy bezpiecznie wejść na drogę. Rozwaga może uratować nam życie, natomiast pośpiech doprowadzić do tragedii.