Święto Policji 2013 - Kronika komendy - Komenda Miejska Policji w Świętochłowicach

Kronika komendy

Święto Policji 2013

Data publikacji 11.07.2013

Uroczyste obchody 94 rocznicy powstania Policji i Święto Policji połączone były z nadaniem awansów dla wyróżniających się funkcjonariuszy. Nowe pagony przywdziało 39 policjantów naszej komendy. Dwunastu policjantów otrzymało nagrody Prezydenta Miasta.

Dzisiaj w malowniczej scenerii Centrum Kultury Śląskiej odbył się uroczysty apel z okazji 94 rocznicy powstania Policji i Święta Policji. Apel ten obchodzony był również w jubileuszowym roku 700-lecia Świętochłowic. Po raz pierwszy w historii świętochłowickiej komendy podczas apelu obecny był sztandar Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. To wyjątkowe wyróżnienie dla naszej jednostki. Oprawę muzyczną uroczystości zapewniła Orkiestra Dęta Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach. Co było nie lada gratką dla obecnych na apelu. Wartym wspomnienia jest, że Orkiestra obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia istnienia.

W trakcie uroczystości 39 policjantów otrzymało z rąk Komendanta Miejskiego Policji akty mianowania na wyższe stopnie służbowe. Najlepsi otrzymali również wyróżnienia i nagrody pieniężne. Wyróżnionych zostało: 1 policjant - nagrodą Ministra Spraw Wewnętrznych, 2 policjantów - nagrodą Śląskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji, natomiast 75 policjantów - nagrodą Komendanta Miejskiego Policji w Świętochłowicach. Dwunastu najlepszych policjantów otrzymało również nagrody Prezydenta Miasta Świętochłowice.
 
Uroczystość uświetnili swą obecnością m.in. Dawid KOSTEMPSKI - Prezydent Miasta, Marek PALKA - Przewodniczący Rady Miasta, przedstawiciele współdziałających z nami służb mundurowych - Wojska, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Straży Pożarnej i Straży Miejskiej, emeryci policyjni oraz rodziny, bliscy i znajomi policjantów. Licznie przybyły również media.
 
- Policjant to trudny zawód. Ale to także szlachetna przygoda naznaczona poświęceniem i oddaniem drugiemu człowiekowi. Cieszę się, że Policja i policjanci obdarzani są stałym, wysokim zaufaniem społecznym, a ich wysiłki są pozytywnie oceniane przez obywateli, w tym również za pośrednictwem obiektywnych mediów. Przeświadczenie, że od naszego profesjonalizmu i zaangażowania zależy życie i zdrowie obywateli, przypomina o bardzo wysokiej randze zawodu, a w zasadzie o powołaniu do tej jakże specyficznej służby - powiedział do zebranych insp. Zbigniew BLACHA - Komendant Miejski Policji w Świętochłowicach.
 
- W tym szczególnym dniu, składam Wam wyrazy uznania i podziękowania za rzetelną, ofiarną służbę. Wasz trud i oddanie są godne najwyższego szacunku. Służba policyjna jest pełna napięć i stresów, a Wy podejmujecie decyzje, od których często zależy życie i zdrowie ludzi. Dziękuję wam za osobiste zaangażowanie oraz za to, że nie bacząc na przeszkody i niedogodności, zdecydowanie i skutecznie realizujecie niełatwe zadania służbowe - kontynuował Komendant BLACHA
 
- Z okazji naszego Święta życzę Wam, Panie i Panowie Policjanci oraz Pracownicy Policji, dużo zdrowia i pomyślności w życiu osobistym, satysfakcji zawodowej oraz dalszych sukcesów w pracy i służbie. Szczególne słowa podziękowania i wyrazy sympatii składam - za Waszym pośrednictwem - Waszym rodzinom - za wszystko co robią, by was wesprzeć w służbie i w pracy, za ich wyrozumiałość na niedogodności i wysokie wymagania naszej służby. Życzę Wam satysfakcji z pełnionej służby, spełnienia wszystkich planów, realizacji zamierzeń zawodowych oraz wiele pomyślności w życiu osobistym - życzył swoim podwładnym Komendant Miejski.
 
Obecni w Centrum gości, również w ciepłych i miłych słowach kierowanych do kierownictwa służbowego, kadry, policjantów i pracowników, najczęściej powtarzali życzenia mówiące o spokojnej i bezpiecznej służbie. Wielokrotnie dziękowali za dotychczasową służbę, podejmowane działania i współpracę. Gratulowali awansowanym i nagrodzonym. Oprócz życzeń były kwiaty i listy gratulacyjne. Cała uroczystość przebiegła w miłej, sympatycznej i wręcz rodzinnej atmosferze.
 
Przed i po uroczystym apelu Orkiestra Dęta Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach wystąpiła z krótkim koncertem, który spotkał się z wyjątkowym aplauzem publiczności.